Vaša košarica je prazna!
Kalij – bran pred odvečno soljo
Zdi se, da se sol skriva povsod okoli nas – v juhah, prigrizkih, omakah in celo v kruhu. Z natrijem se srečujemo v skoraj vsaki predelani hrani, kar pomeni, da je težko vnos soli oz. natrija težko omejiti na zdravo mero.
Natrij je sicer bistven bistven za normalno delovanje telesa. Njegove ključne funkcije vključujejo
uravnavanje tekočin (pomaga pri vzdrževanju pravilne količine tekočine znotraj in zunaj celic, kar vpliva na volumen krvi in krvni tlak),
prenašanje živčnih impulzov (kar je pomembno za komunikacijo med možgani in mišicami) in
mišično krčenje (bistven je za normalno gibanje in delovanje srca).
Prekomerni vnos natrija in njegove posledice
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) priporoča, da vnos natrija ne presega 2000 mg dnevno (kar ustreza približno 5 gramom soli). Vendar pa večina ljudi v razvitem svetu zaužije kar med 3000 in 6000 mg natrija na dan, kar je pogosto posledica prehranjevanja s predelanimi živili, hitrimi obroki in pred-pripravljenimi jedmi. Ta presežek natrija lahko vodi do:
povišanega krvnega tlaka (preveč natrija v telesu povzroča zadrževanje tekočine, kar povečuje volumen krvi in s tem krvni tlak – dolgoročno povišan krvni tlak pa je eden glavnih dejavnikov tveganja za bolezni srca, kapi in ledvične bolezni) in
težav z ledvicami (prekomerne količine natrija lahko obremenijo ledvice, ki so odgovorne za njegovo izločanje – to lahko vodi do zadrževanja tekočin in drugih zapletov).
Kalij – naravna protiutež natriju
Kalij je mineral, ki deluje kot naravna protiutež natriju, in sicer na naslednje načine:
izloča natrij – spodbuja ledvice, da učinkoviteje izločajo odvečni natrij, kar pripomore k ohranjanju ravnotežja tekočin v telesu in znižanju krvnega tlaka,
sprošča krvne žile – deluje kot vazodilatator, kar pomeni, da sprošča stene krvnih žil in tako olajša pretok krvi ter zmanjšuje pritisk na srce in
nudi podporo živčnemu in mišičnemu sistemu – ključen je za pravilno delovanje mišic in živčnega sistema. Pomaga pri prenosu električnih impulzov, kar je potrebno za normalno krčenje mišic, vključno s srcem.
Za optimalno delovanje telesa je ključno najti ravnovesje med vnosom natrija in kalija, teh dveh mineralov, ki sta vsak po svoje pomembna, a delujeta v sožitju. Ob prevelikem vnosu natrija torej:
#1 Zmanjšajte vnos soli. Osredotočite se na zmanjšanje vnosa predelanih živil in hrane z visoko vsebnostjo natrija. Poskusite omejiti dodajanje soli pri kuhanju in uživanju hrane.
#2 Povečajte vnos kalija. V svojo prehrano vključite živila, bogata s kalijem, kot so banane, avokado, špinača, krompir, stročnice in ribe. To ne le povečuje raven kalija, temveč tudi izboljšuje splošno zdravje.
#3 Ne podcenjujte začimb. Namesto dodajanja soli lahko jedi začinite z različnimi drugimi zelišči in začimbami, ki bodo popestrili okus jedi brez dodatnega natrija.
Opozorilo: objavljene vsebine na spletni strani bio24.si so zgolj informativnega značaja in niso namenjene diagnosticiranju, preprečevanju ali zdravljenju bolezni, prav tako ne morejo nadomestiti strokovnega zdravniškega mnenja. Za vprašanja vezana na vaše zdravje se vedno posvetujte s svojim zdravnikom.