Vaša košarica je prazna!
Koristi glukozamina za bolečine v sklepih, osteoartritis in zdravje črevesja
Čeprav ima zaslužen sloves kot eden izmed najboljših dodatkov za artritis oziroma lajšanje bolečin v sklepih, je na drugi strani glukozamin sposoben vplivati tudi na druge funkcije v telesu. Glukozamin pomaga pri zmanjševanju vnetij ter podpira zdravje črevesja.
Glukozamin je spojina, ki se nahaja znotraj hrustanca v sklepih. Narejena je iz verig sladkorja in beljakovin, ki so povezani skupaj. Deluje tako, da blaži udarce in podmazuje sklepe, kar omogoča brezskrbno gibanje, brez bolečin v sklepih, kosteh in mišicah.
Jemanje glukozamina v obliki prehranskega dopolnila je koristno iz več vidikov. V prvi vrsti gre za to, da ima glukozamin močne naravne protivnetne lastnosti in lastnosti, ki upočasnijo staranje telesa[1]. Uporablja se kot dopolnilo za artritis ter kot pripomoček pri zdravljenju bolečin v kosteh in sklepih, katere so največkrat povezane s starostjo.
Telo potrebuje glukozamin za sintezo nekaterih beljakovin in maščob, ki tvorijo pomembna tkiva, kot je hrustanec. Le-to pa igra ključno vlogo pri gradnji sklepov, tetiv in ligamentov. Poleg tega pomaga tvoriti tekočino, ki obdaja sklepe, zato da zagotovi mazljivost, poznano tudi kot sklepna tekočina.
Večina raziskav se je osredotočila na koristi glukozamin sulfata, naravne spojine, ki jo najdemo v človeškem telesu. Sulfat igra pomembno vlogo pri zdravju sklepov, saj telesu pomaga tvoriti hrustanec. Glede na raziskave ima sulfat večji vpliv na sklepe kot druge oblike spojin, vključno z glukozamin hidrokloridom in N-acetil glukozaminom.
Strokovnjaki si niso še enotni glede priporočljivega dnevnega odmerjanja, vendar pa naj bi se varno in učinkovito jemanje dodatka gibalo med 500 do 1500 miligramov na dan, bodisi samostojno bodisi v kombinaciji z drugimi dodatki, kot je sulfat, omega-3 in MSM dopolnilo.
Glukozamin, hondroitin, glutamin in MSM so štiri najpogostejša dopolnila, ki se uporabljajo za krepitev zdravja sklepov, vendar je med njimi več razlik.
Raziskovalci [4] verjamejo, da redno uživanje dodatkov glukozamina povečuje količino hrustanca in sklepne tekočine, kar pomaga preprečiti propadanje sklepov in hkrati lajša bolečine.
Glukozamin je amino saharid, ki pomaga ustvariti hrustanec iz spojin, imenovanih agrekani in proteoglikani. Ker sta oslabitev sklepov in izguba hrustanca pogosta sprožilca osteoartritisa, lahko iz študij [5] razberemo, da je naravno lajšanje simptomov bolezni povezano s tem, kako se tvori hrustanec v sklepih.
Raziskave [6] o osteoartitisu kažejo, da redno uživanje od 800 do 1500 miligramov glukozamina na dan pomaga ljudem, ki trpijo za degenerativnimi boleznimi sklepov, in prepreči nadaljnje poškodbe, zlasti pri pogosto prizadetih sklepih, kot so sklepi v kolenih in kolkih.
Pri dolgotrajni uporabi glukozamin dodatka se upočasni propadanje sklepov [7]. Redno uživanje glukozamina nudi tudi druge prednosti, ki jih protibolečinske tablete na recept ne nudijo. To je predvsem zmanjšanje kroničnega vnetja in izboljšanje zdravja prebave.
Glucosamine/Chondroitin Arthritis Intervention Trial (GAIT) [8], ki velja za najbolj obsežen preizkus, ki je bil kdaj koli opravljen z glukozaminom, je ugotovil, da redno uživanje dodatka v kombinaciji glukozamina in hondroitin sulfata v obdobju osmih tednov znatno olajša bolečine v sklepih, ki so jih imeli udeleženci študije. Številni so doživeli izboljšave glede zmerne do hude bolečine v kolenih.
Glukozamin je ključnega pomena za zdravje črevesja, saj igra pomembno vlogo za zdravje mikrobioma, za katerega se je izkazalo, da ima vlogo skorajda pri vsem, od kroničnih vnetij do razvoja bolezni. Avstralska študija [9] je pokazala, da jemanje dodatka z glukozamin sulfatom lahko spremeni sestavo koristnih bakterij v črevesju, kar bi lahko imelo daljnosežne učinke na zdravje in imunost.
V študijah [10] na živalih se je izkazalo, da je glukozamin dodatek, ki pozitivno vpliva na težave s črevesno prepustnostjo. To stanje vključuje ne prebavljene delce hrane in beljakovin (gluten, toksini, mikrobi), ki zaradi drobnih odprtin v sluznici prebavnega trakta prehajajo v krvni obtok.
Druge raziskave [11] kažejo, da prehranska dopolnila z glukozaminom lahko pomagajo popraviti poškodovano tkivo in zmanjšati vnetje, ki je povezano s kronično vnetno črevesno boleznijo, stanjem, ki je boleče in ga je težje zdraviti.
Leta 2000 so raziskovalci iz univerze College School od Medicine ugotovili [12], da je glukozamin učinkovit in varen dodatek, ki se uporablja za zdravljenje kroničnih vnetnih črevesnih bolezni, kot sta Chronova bolezen in ulcerozni kolitis. Pokazali so tudi, da imajo otroci, ki jih prizadenejo vnetne črevesne bolezni, v telesu nižje ravni glukozamina.
Glukozamin sulfat velja za najbolj koristno in najboljšo peroralno obliko prehranskega dodatka, saj se bolje absorbira v telesu in je obsežno raziskan. Sulfat je potreben za proizvodnjo in vzdrževanje zdravega hrustanca. Glukozamin hidroklorid in N-acetil glukozamin nista bila dovolj raziskana, poleg tega pa jima primanjkuje sulfatne komponente, ki je potrebna za nastajanje hrustanca.
Spodaj so priporočena navodila za dnevno odmerjanje dodatka za odrasle:
Ker je glukozamin že prisoten v človeškem telesu, je v obliki prehranskih dodatkov običajno zelo varen in ga telo dobro prenaša. Številne raziskave so pokazale, da vsakodnevna raba izboljša simptome pri odraslih z majhnim tveganjem za stranske učinke. Več pozornosti pri jemanju dopolnila pa je potrebno v primerih:
Viri:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3456914/
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9743814/
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4369670/
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3150191/
[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12801482/
[6] https://www.hopkinsarthritis.org/arthritis-news/is-glucosamine-sulfate-an-effective-treatment-for-osteoarthritis-of-the-hip/
[7] Vir: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23139249/
[8] https://www.arthritis.org/health-wellness/treatment/complementary-therapies/supplements-and-vitamins/supplement-and-herb-guide-for-arthritis-symptoms
[9] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22821424/
[10] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28502673/
[11] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18698490/
[12] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11121904/
Opozorilo: objavljene vsebine na spletni strani bio24.si so zgolj informativnega značaja in niso namenjene diagnosticiranju, preprečevanju ali zdravljenju bolezni, prav tako ne morejo nadomestiti strokovnega zdravniškega mnenja. Za vprašanja vezana na vaše zdravje se vedno posvetujte s svojim zdravnikom.