Vaša košarica je prazna!
Kako ohranjati dober vid
V sodobnem svetu, polnem zaslonov in umetne svetlobe, je skrb za naše oči ključnega pomena. Povprečna oseba pred digitalnimi napravami preživi več kot 7 ur dnevno. Takšen življenjski slog sčasoma škodi našemu vidu, a z učinkovitimi strategijami in pomočjo narave lahko škodo ublažimo in poskrbimo za zdravje oči.
Kako poskrbeti za zdravje oči in ohranjanje dobrega vida? Pripomorejo lahko naslednje navade:
Redni pregledi (vsaj enkrat na dve leti) pri okulistu.
Zaščita pred soncem – na prostem nosite sončna očala z UV zaščito.
Počitek za oči – učinkovit za zmanjšanje utrujenosti oči pri dolgotrajnem strmenju v zaslone je odmor, in sicer vsakih 20 minut poglejte v točko, oddaljeno vsaj 6 metrov za vsaj 20 sekund. To pomaga zmanjšati napetost očesnih mišic, preprečiti suhe oči s spodbujanjem mežikanja in zmanjšuje glavobole in utrujenost oči. Redno delajte tudi daljše odmore, kjer se popolnoma odmaknete od zaslonov..
Zadostna hidracija.
Izogibanje kajenju – to lahko poveča tveganje za očesne bolezni.
Redna vadba izboljšuje prekrvavitev, tudi v očeh.
Dovolj kakovostnega spanca vpliva na regeneracijo oči.
Pri branju in delu uporabljajte primerno osvetlitev. Prilagodite svetlost zaslonov glede na okolico.
Redno čistite očala in kontaktne leče ter si umivajte roke pred dotikanjem oči.
Ključna za zdravje oči je tudi uravnotežena prehrana. Pomembna hranila v tem aspektu so:
Vitamin A (najdemo ga v korenju, sladkem krompirju, špinači in jetrih) je pomemben za nočni vid in zdravje mrežnice.
Vitamin C (bogati z njim so citrusi, paprika in brokoli) pomaga pri preprečevanju sive mrene.
Vitamin E (vsebujejo ga oreščki, semena in rastlinska olja) deluje kot antioksidant in ščiti oči pred poškodbami.
Omega-3 maščobne kisline (najti jih je v ribah (losos, tuna), lanenih semenih in orehih) pomagajo pri preprečevanju suhih oči in starostne degeneracije rumene pege.
Cink (v ostrigah, govedini in bučah) je pomemben za zdravje mrežnice.
Lutein in zeaksantin (prisotna v temno zeleni listnati zelenjavi) pa pomagata pri zaščiti pred škodljivo modro svetlobo.
Hranilne snovi, ki koristijo zdravju oči, tako najdemo v številnih živilih, še lažje pa jih je vnesti z naravnimi prehranskimi dodatki. Smetlika, denimo, vsebuje številne bioaktivne spojine, ki lahko prispevajo k zdravju oči. V tradicionalni medicini se že stoletja uporablja za zdravljenje različnih očesnih težav, vključno z utrujenimi in napetimi očmi, konjunktivitisom (vnetje očesne veznice), blefaritisom (vnetje vek), katarakto (siva mrena) in glavkomom. Običajno so jo sicer uporabljali v obliki čaja ali obkladkov za oči, za preventivo pa je priročnejša uporaba prehranskih dopolnil.
Toda kakšne učinke sploh ima?
Antioksidativno delovanje: flavonoidi v smetliki delujejo kot antioksidanti, ki lahko ščitijo očesne celice pred oksidativnim stresom.
Protivnetno delovanje: smetlika ima potencialno protivnetne lastnosti, ki bi lahko pomagale pri očesnih vnetjih.
Antimikrobno delovanje: ekstrakti smetlike lahko zavirajo rast določenih bakterij, kar bi lahko bilo koristno pri zdravljenju očesnih okužb.
Učinek na očesni tlak: smetlika potencialno lahko pomaga pri zniževanju očesnega tlaka, kar bi bilo lahko koristno pri obvladovanju glavkoma.
Opozorilo: vsebine, objavljene na spletni strani Bio24.si so izključno informativnega značaja. Namenjene so splošnemu informiranju in niso nadomestilo za strokovni zdravniški nasvet, diagnozo, preprečevanje ali zdravljenje. Za vsa vprašanja, povezana z vašim zdravjem, in pred uporabo kateregakoli prehranskega dopolnila se vedno posvetujte s svojim osebnim zdravnikom.