Vaša košarica je prazna!
Keto dieta in akne
Akne so ena najpogostejših kožnih težav, ki prizadene ljudi vseh starosti. Poleg genetskih dejavnikov lahko na njihov nastanek vplivajo tudi hormoni, stres in prehrana. Uživanje določenih hranil in živil, ki jih vsebujejo, pa lahko podpira regeneracijo kože, zmanjšuje vnetja in uravnava delovanje lojnic.
Keto dieta lahko pomaga pri aknah na več načinov:
Znižuje nivo inzulina. Akne so pogosto povezane s povišanim nivojem inzulina, ki lahko spodbuja proizvodnjo sebuma (kožno maščobo). Keto dieta zmanjša vnos ogljikovih hidratov, kar vodi v nižje ravni inzulina in posledično zmanjša tveganje za zamašitev por.
Deluje protivnetno. Spodbuja tvorbo ketonov, ki imajo dokazano protivnetne lastnosti. To lahko pomaga zmanjšati vnetje, povezano z aknami.
Ugodno vpliva na hormonsko ravnovesje. Zmanjša nihanja sladkorja v krvi, ki so lahko povezana s proizvodnjo androgenov – hormonov, ki stimulirajo lojnice.
Vitamin A pomaga pri regeneraciji kožne povrhnjice in zmanjša nastajanje sebuma. (-> Zelenolistna zelenjava, korenje, sladki krompir, buče.)
Vitamin C deluje kot močan antioksidant, ki podpira proizvodnjo kolagena in obnavlja kožo. (-> Citrusi, jagodičevje, paprika, brokoli.)
Vitamin K prispeva k zmanjšanju vnetij in podpira celjenje kože. (-> Špinača, ohrovt, blitva, brokoli.)
Cink pomaga zmanjšati proizvodnjo sebuma in deluje protivnetno. (-> Bučna semena, orehi, morski sadeži (zlasti ostrige), stročnice.)
Selen deluje kot antioksidant in podpira zdravje kože. (-> Brazilski oreščki, ribe, polnozrnata žita.)
Omega-3 maščobne kisline delujejo protivnetno in lahko zmanjšajo rdečico ter otekline, povezane z aknami. (-> Ribe (losos, skuša, sardine), laneno seme, chia semena, orehi, avokado.)
Enkrat nenasičene maščobe podpirajo prožnost in zdravje kože. (-> Olivno olje, avokado, oreščki.)
Zdrava črevesna flora je povezana z zmanjšanjem vnetij, ki vplivajo na kožo. Probiotiki lahko pomagajo uravnati mikrobiom kože. (-> Kimči, kefir, fermentirana zelenjava, jogurt z živimi kulturami.)
Medtem ko določene hrane spodbujajo zdravje kože, lahko druge stanje poslabšajo:
Visok glikemični indeks – sladkarije, beli kruh in sladke pijače dvigujejo nivo inzulina, kar lahko vodi v več aken.
Mlečni izdelki – pri nekaterih ljudeh mlečni izdelki spodbujajo proizvodnjo sebuma in povzročajo vnetja.
Trans maščobe – predelana hrana in ocvrte jedi lahko spodbujajo vnetne procese.
Opozorilo: objavljene vsebine na spletni strani bio24.si so zgolj informativnega značaja in niso namenjene diagnosticiranju, preprečevanju ali zdravljenju bolezni, prav tako ne morejo nadomestiti strokovnega zdravniškega mnenja. Za vprašanja vezana na vaše zdravje se vedno posvetujte s svojim zdravnikom.