Naravno do zdrave vaginalne flore

Objavil Eva 15/11/2024 0 Komenarji Prehranska dopolnila,

Zdrava vaginalna flora in njen pomen za intimno zdravje

Zdrava vaginalna flora je skupnost koristnih bakterij in drugih mikroorganizmov, ki vzdržujejo ravnovesje v vagini in varujejo pred okužbami ter vnetji. Laktobacili, ki prevladujejo v tej flori (denimo Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri in Lactobacillus crispatus), ustvarjajo kislo okolje (pH 3,8-4,5), ki preprečuje razrast škodljivih bakterij in glivic. Ko se število teh koristnih bakterij zmanjša, postane okolje bolj bazično, kar povečuje tveganje za okužbe. Na vaginalno mikrobioto vplivajo različni dejavniki, kot so stres, prehrana, hormonske spremembe in antibiotiki. Prehranska dopolnila lahko podprejo obnovo zdrave flore in pomagajo pri preprečevanju težav, kot so bakterijska vaginoza in glivične okužbe.

Naravno do zdrave vaginalne flore

Prehranska dopolnila, ki koristijo zdravju vaginalne mikrobiote

 

Prebiotiki in probiotiki

Inulin in FOS (fruktooligosaharidi) so vlaknine, ki hranijo koristne bakterije v črevesju in vagini, s čimer omogočajo boljšo kolonizacijo laktobacilov in ohranjajo zdravo mikrobioto. Prebiotiki so koristni v kombinaciji s probiotiki, saj bakterijam pomagajo preživeti in se razmnoževati.

 

Vitamin D

Pomanjkanje vitamina D je povezano z zmanjšanim številom laktobacilov in večjim tveganjem za vaginalne okužbe. Vitamin D spodbuja imunski sistem in podpira optimalno mikrobioto. Priporoča se redno dopolnjevanje vitamina D, zlasti v zimskih mesecih, ko imamo manj naravne sončne svetlobe.

 

Brusnice

Brusnice vsebujejo proantocianidine, ki preprečujejo pritrditev bakterij, kot je E. coli, na stene sečil, kar zmanjša tveganje za okužbo. Čeprav brusnice ne vplivajo neposredno na vaginalno floro, so koristne za celotno intimno zdravje. Brusnični ekstrakt ali sok je priporočljiv zlasti za ženske, ki so nagnjene k pogostim okužbam sečil.

Naravna podpora vaginalne flore

Poleg prehranskih dopolnil lahko vaginalno zdravje podpremo tudi z nekaj preprostimi vsakodnevnimi navadami. Uravnotežena prehrana, bogata z vlakninami, sadjem in zelenjavo ter z manjšo količino sladkorja, spodbuja zdravo mikrobioto. Sladkor namreč pospešuje rast glivic, kot je Candida, kar lahko vodi v okužbe. Pri intimni higieni se je najbolje izogibati agresivnim izdelkom, kot so močne milnice, dišave ali vaginalne prhe, ki lahko porušijo naravno ravnovesje; nežni, neodišavljeni izdelki za intimno nego so varnejša izbira. Nošenje zračnega spodnjega perila, najbolje bombažnega, omogoča zračenje, kar preprečuje zadrževanje vlage in razvoj bakterij ter glivic.

Opozorilo: objavljene vsebine na spletni strani bio24.si so zgolj informativnega značaja in niso namenjene diagnosticiranju, preprečevanju ali zdravljenju bolezni, prav tako ne morejo nadomestiti strokovnega zdravniškega mnenja. Za vprašanja vezana na vaše zdravje se vedno posvetujte s svojim zdravnikom.